Łóżka dla dzieci

Łóżko dla dziecka – jakie wybrać?

Gdy nadejdzie czas, kiedy Twoje dziecko przejdzie z łóżeczka niemowlęcego do pierwszego łóżka, będziesz chciał wybrać prawdopodobnie najlepszy dostępny model, który zapewni maluchowi możliwie największe szanse na przespanie nocy. Nie ma ustalonego ani odpowiedniego czasu, aby przenieść dziecko z łóżeczka do własnego łóżka. Jest to naprawdę sprawa indywidualna. Większość dzieci rozpoczyna samodzielne spanie, a tym samym „przeprowadzkę” do większego łóżka, w wieku od 18 miesięcy do 3 lat. Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pierwszego łóżka dla dziecka.

Nowe łóżko dla dziecka to bardzo ważne doświadczenie, który kończy pewien etap w ich rozwoju. Zmiana z kołyski czy łóżeczka dziecięcego na swoje pierwsze duże łóżko to kamień milowy w ich dorastaniu i staniu się w przyszłości odpowiedzialnym człowiekiem. Ale jako rodzic, skąd wiesz, jaki typ i rozmiar łóżka jest odpowiedni dla Twojego dziecka? Możliwości jest dużo. Od standardowych łóżek pojedynczych po piętrowe lub podwójne modele. A do tego jeszcze dochodzą wielofunkcyjne łóżka z antresolą czy biurkiem i szafkami. Opcje są niemal nieograniczone. Jak zatem wybrać taki mebel, który zadowoli zarówno rodzica jak i pociechę?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybór odpowiedniego łóżka może okazać się polem minowym, a twoja ostateczna decyzja może zachęcić lub zniechęcić dziecko do samodzielnego spania. Kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem Twojej pociechy. Łóżko dla dziecka, szczególnie tego małego powinno zawsze mieć barierki z każdej strony, aby zapobiec wypadnięciu w trakcie snu. Dodatkowym środkiem ostrożności jest upewnienie się, że powierzchnia spania nie znajduje się na zbyt dużej wysokości, na wypadek gdyby dziecko przypadkowo upadło. Łóżka dla małych dzieci są do tego idealne, ponieważ zaprojektowano je nisko od podłogi i wyposażono w panele boczne, aby zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa. Należy również zwrócić uwagę aby przestrzenie między szczebelkami były jak najmniejsze, aby przypadkowo nie utknęła tam np. rączka lub nóżka dziecka. Łóżko Twojego malucha powinno być bezpieczną przystanią. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, pozwoli Tobie i Twojemu dziecku zasnąć szczęśliwie.
Opiekunowie powinni zwrócić uwagę na to czy łóżko jest bezpieczne w użytkowaniu. Nie posiada ostrych brzegów, czy wystających elementów metalowych. Dodatkowo czy cała konstrukcja jest stabilna oraz wytrzymała. Ma to szczególne znaczenie w przypadku łóżek piętrowych z drabinką. Słabej jakości materiał może pęknąć i sprawić, że w trakcie zabawy dziecko narażone jest na wystąpienie urazu, bądź złamania. Nie można również pominąć farb do konserwacji mebli. Specjalnie dla najmłodszych przeznaczona jest chemia bazująca na ekologicznych farbach i lakierach z dużą zawartością wody oraz brakiem szkodliwych związków takich jak formaldehyd. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy producent zamieścił informację na ten temat w opisie łóżeczka. Dla maluszków zaczynających przygodę z samodzielnym spaniem przygotowano również dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed upadkiem w trakcie snu. Mowa o barierce, która w razie potrzeby może być zamontowana wzdłuż łóżka. Zazwyczaj większość modeli jest wykonana z drewna lub plastiku. Często posiadają dodatkową miękką nakładkę, która w razie uderzenia amortyzuje i łagodzi ból.

Względy praktyczne i wizualne

Warto wziąć pod uwagę również to, czy łóżko można łatwo czyścić np. zwykłym mydłem i wodą, a nie specjalnymi preparatami pielęgnacyjnymi wskazanymi przez producenta. Kieruj się wyborem materiałów z twardego drewna, a nie plastiku. Solidne drewno liściaste jest trwałym i wytrzymałym surowcem, a łóżko z niego wykonane będzie służyć przez lata. Korzyści wynikające z wysokiej jakości komponentów, znacznie przewyższają wyższe koszty zakupu na tym ważnym etapie życia Twojego dziecka. Wybierz styl łóżka pasujący do pokoju Twojego dziecka i jego osobowości. Wiele łóżek, takich jak łóżka wielofunkcyjne jest wyposażonych w poręczne miejsca do pracy (biurko), schowki, a nawet szafy ubraniowe, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do zabawy, nauki i snu dla Twojego dziecka. Przed dokonaniem zakupu warto jet obejrzeć łóżko w sklepie aby mieć pewność co do jakości wykonania oraz dopytać sprzedawcę o możliwe opcje dodatkowe (np. praktyczną szufladę na pościel lub zabawki). Coraz popularniejsze staje się również składanie zamówień online, po sprawdzeniu opinii na temat danego produktu dodanych przez innych kupujących, dostępnych wariantów łóżka, możemy przemyśleć decyzję i dokonać zakupu w dogodnym przez nas momencie.

Rozmiar łóżka a wzrost dziecka

Powinieneś pozwolić swojemu dziecku uczestniczyć w wyborze swojego pierwszego łóżka, w końcu to jego pokój. Zaangażowanie go w ten proces sprawi, że będzie bardziej podekscytowany swoim nowym miejscem do wypoczynku i chętniej będzie w nim spać. Jeśli Twoje dziecko jest żądne przygód i lubi wspinaczki, wybierz łóżko piętrowe z drabinką lub łóżko multifunkcyjne z powierzchnią spania na górze.
Niepodważalnym faktem jest, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu, warto wziąć również pod uwagę łóżka, które rosną razem z dzieckiem. Małe łóżeczko startowe, do 7/8 lat, pozwoli oszczędzić sporo miejsca w pokoju, pozostawiając swobodną przestrzeń do zabawy. Natomiast kiedy dziecko podrośnie, łóżko można dopasować do jego wzrostu.
Zastanawiając się nad odpowiednim dopasowaniem wymiarów mebla do wzrostu twojego dziecka zawsze należy brać pod uwagę fakt, że ono rośnie. To co pasuje dla niego teraz, za rok może okazać się za małe. To uniwersalna zasada, którą dobrze znają mamy podczas kupowania ubranek dla maluszków. Dlatego też, lepiej wybrać większy rozmiar łóżka niż obecny wzrost twojego dziecka, aby nie narazić się na zakup kolejnego modelu za rok.

Zadowolony klient

Wybór odpowiedniej szerokości, długości czy wysokości łóżka to jedna z rzeczy, które są istotne podczas podejmowania decyzji o zakupie. Ale nie jedyna. Rodzice przed wybraniem się do sklepu powinni porozmawiać z pociechą o jego preferencjach. W końcu to dziecko będzie korzystało z nowego mebla i to ono ma być przede wszystkim zadowolone. Obecnie w sprzedaży jest dużo tematycznych modeli przypominających wyglądem wyścigowe autka, piracki statek, wóz strażacki czy policyjny. Wiele łóżek posiada możliwość aplikacji naklejki na fronty z ulubioną postacią z bajek, kreskówek czy komiksów. Dużą popularność zyskują również modele w kształcie domków, tak zwane łóżka skandynawskie. Swoim kształtem przypominają szkielet domku z dachem. Wykonane są z naturalnych surowców, co sprawia, że są idealne dla zdrowia najmłodszych, a do tego lekkie i proste w zmontowaniu.

Stelaż i materac

Ostatnimi rzeczami, które nie sposób pominąć podczas wyboru łóżka dla dziecka jest stelaż oraz materac. W większości przypadku producenci stosują listwy w elastycznych, sprężynujących uchwytach, które odpowiednio uginają się pod wpływem ruchów dziecka. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla maluszka, który wierci się i często zmienia pozycję w trakcie leżenia. Często można również spotkać zwykłe listwy z drewna sosnowego, które montuje się we wyfrezowanych zagłębieniach.

Z kolei materac jest dodatkiem, który ma zadbać o prawidłowe podparcie układu ruchowo-kostnego w trakcie snu. W większości dla mniejszych dzieci stosuje się piankowe modele z pianką visco lub memory, które są nie tylko elastyczne, ale także pamiętają ułożenie ciała w trakcie snu i szybko dopasowują się do sylwetki maluszka zapewniając odpowiedni nacisk tam gdzie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *